Õueköök – mis seal ideaalis olla võiks?
Kui sa siia lehele sattusid, siis on sul järelikult plaanis oma aeda üks korralik õueköök püsti panna. Väga hea! Aitame sul kõik asjad läbi mõelda, et sa ei peaks hakkama aasta pärast midagi ringi tegema. Parem ehita üks kord ja naudi tulemust aastakümneid.
Kõige tähtsam asi on enne ehitajate ja kaminameistrite juurde minemist hoolega läbi mõelda, kui palju ja kuidas sa õuekööki kasutama hakkad.
Kas sa tahad seal ainult moosi keeta ja kala praadida või ka lõbusaid aiapidusid korraldada? Kas oled mõelnud oma välikööki ainult suvel kasutada või loodad seda teha ka hilissügisel ja lausa talvel?
Kui kõik sellised asjad on paika pandud, saad tulla meie juurde, et vot, sul on selline plaan. Meie küsime veel hulga täiendavaid küsimusi ja siis saame juba pakkumise ja projekteerimise juurde edasi minna.
Võib-olla ei oska sa kõigi võimaluste peale mõeldagi, sellepärast räägime sulle, milline üks ideaalne väliköök välja võiks näha.
Õueköök saab alguse tulekoldest
Meie arvame, et õueköögi süda on üks korralik kamin. Ei kujutaks hästi ette, et sul on aianurgas mõnus istumiskoht, aga elavat tuld teha ei saagi. Õuekamin on avatud suuga, ust sinna ette ei panda, kuna esiteks see roostetab aja jooksul ära ja teiseks on elavat tuld vahetult palju mõnusam nautida kui klaasi tagant.
Kellele maitsevad puupliidi peal tehtud pannkoogid, need ei lase ilmselt head võimalust mööda ja planeerivad oma õuekööki ka selle.
Oleme teinud õueköökidesse ka mõne suitsuahju. Kui sa tahad, siis teeme sulle ka, aga üldiselt oleme soovitanud osta metallist, rataste peal suitsuahju, mida saab ühest kohast teise viia, vastavalt sellele, kust poolt tuul puhub.
Mõni klient on meile kurtnud, et ei saa õueköögis istuda, kuna terve katusealune on suitsu täis. Suitsuahju mõte ongi suitsu sees liha või kala küpsetamine. Kui tõmme on liiga hea, suitsu ei teki ja liha lihtsalt haudub. Nii et mõtle hoolega, kas sa kamina külge suitsuahju ikka tahad või ajad läbi ringiveetava variandiga.
Gaasi- või kamado-grill
Nii gaasigrill kui kamado-grill (nt Green Egg) koguvad populaarsust ja järjest rohkem on neid aedades näha. Ka õuekööki paigutatakse neid palju, nii et valik on sinu, pane või mõlemad.
Vesi ja elekter
Kui sa tahad endale ideaalset õuekööki, siis peaks seal olema ka elekter ning vesi ja kanalisatsioon. Viimane pole mingi kapitaalne süsteem; kui väga palju vett ei teki, tehakse kamina taha väike imbväljak, kuhu kasutatud vesi ära jookseb.
Elektrita on küll väga romantiline, aga elektriga palju mugavam. Saad kasvõi ilutuledega mõnusat meeleolu luua, kui sa elektrile muud otstarvet ei leia. Aga miskipärast arvame, et üks väike külmkapp, kus grillimisele minevat liha ja salatimaterjali hoida, tekib sinna kindlasti.
Piisavalt tööpinda
Kui sa keedad õueköögis moosi või valmistad perele lõunasööki, on sul igal juhul vaja korralikku tööpinda. Selles mõttes ei erine väliköök millegi poolest toas olevast.
Katus
Tegelikult me ilma katuseta õuekööki üldse teha ei soovitagi. Kui laotud tulekolletel katust pea kohal pole, siis võid nende elueast paarkümmend aastat maha kriipsutada, külm ja vesi saavad neist kiiresti jagu.
Ja eks ole sul endalgi palju mõnusam, kui kahtlase ilma korral katus pea kohal, paduvihmast rääkimata.
Katuse võid sa teha näiteks läbipaistvast materjalist, aga igaks juhuks arvesta sellega, et kui su õueköök asub puude all, pead katuselt päris tihedalt igasugu sodi maha ajama, kui tahad, et sealt valgus läbi pääseks.
Põrand
Põrandamaterjalidena on sul valida kivi või puidu vahel. Meie soovitame igal juhul viimast, sest suvel palja jalaga peale astudes on see võrratult palju mõnusam.
Lükandseinad
Kui sa oma õueköögile veel klaasist lükandseinad ka lisad, siis ongi see täiuslik! Sellises ruumis saad istuda iga ilmaga, kaasa arvatud kesktalvel. Tule tegemisega pead siis aga ettevaatlik olema, sest talvel on kaminat kerge lõhki kütta.
Kui tead, et talve- või sügisõhtul on külalised tulemas, siis hakka juba hommikul paari pilpaga tuld tegema ja nii õhtuni välja. Niimoodi on kividel aega üles soojeneda ja neis leiduv vesi ei lähe keema ega aja kive lõhki.
Asukoht olgu majast mitte liiga kaugel
Kõik ideaalse õueköögi komponendid olemas, nüüd jääb üle veel ainult asukoht välja valida. Kindlasti on sul vaja näiteks aiapeo ajal maja vahet käia ja kui õueköök asub liiga kaugel, võib see lõpuks päris tüütu olla. Sellepärast on hea, kui see majast liiga kaugel ei asu.
Samas pead asukoha valikul vaatama, kuhu hakkab minema kamina suits. Ilmselt hoolitsed sa koha valikul selle eest, et suits su oma akendest sisse ei tuleks, aga püüa oma väliköök nii püsti panna, et selle suits ei läheks ka otse naabrite aknasse. Pärast on klaarimist kui palju.
Samuti vaata, et suits ei kahjustaks puid.
Sellest, kuhu sa ehitusseaduse järgi tohid või ei tohi oma välikööki ehitada, saad lugeda postitusest “Väliköögi planeerimine samm-sammult”.
Ja ongi olemas! Tahad endale ka sellist õuekööki? Võta meiega ühendust siit