2570 müüdud ja paigaldatud kaminat
7 neljanda taseme kutsetunnistusega eksperti
Erilahendus.Tule ja räägime, kuidas sinu idee teoks teeme
2 tööpäevaga saad vastuse oma päringule

Miks soodne kamin on enamasti kulukas

Soodne kamin võib sinu koju tulla kahel juhul. Esiteks siis, kui ostad ehituspoest mõne odavama otsa kaminasüdamiku ja teiseks siis, kui ehitad kamina ise valmis. Mõlemal puhul pead aga arvestama võimalusega, et soodsalt saadud kamin võib osutuda kokkuvõttes kõvasti kulukamaks kui esialgu plaanitud.

Vaatame, miks see nii on.

soodne kamin

Jama korral pole sul abi saamiseks kuhugi pöörduda

Teatavasti on võimalik valede kasutusvõtetega kõik asjad ära lõhkuda. Kaminaga võib see juhtuda siis, kui sa põletad selles märgi puid, kütad üle vms.

Kui sa plaanid poest kõige odavama kaminasüdamiku osta, (loe, kuidas kaminasüdamikku valida, siit), siis tea, et see on valmistatud taaskasutatud malmist ja seepärast ei ole selle kuumavaru nii suur, et see peaks ülekütmisele vastu. Sellesse võivad valesti kasutamise korral tekkida praod, see võib lõhki minna ja kokkuvõttes seisad sa silmitsi tuleohtliku olukorraga.

Kui sa kasutad seda kaminat õigesti, võib sul garantiiprobleemide lahendamine ikkagi keeruliseks minna. Seda sellepärast, et müüja poole pöördudes ulatavad nad sulle tootja telefoninumbri, kelleks on tavaliselt mõni Poola tehas. Kui lihtne nendega asju ajada on, selgub siis, kui midagi peaks juhtuma. Elu on näidanud, et lihtsam on uus kaminasüdamik osta.

Kui kaminamüüja või -ehitaja käest ostetud kamin lõhki läheb, saad sa professionaalset abi siitsamast Eestist.

Soodne kamin on sageli ilma kasutusjuhendita

Teine võimalus endale soodne kamin saada, on ehituskuludelt kokku hoidmine. Seda me soovitame sul teha veel vähem, kui kõige odavamat kaminasüdamikku osta.

Miks?

Aga sellepärast, et ebaprofessionaalselt ehitatud kamin on otsene ohuallikas.

Litsentseeritud pottsepp annab sulle kaasa kamina kasutusjuhendi, kus on kirjas, kui palju sa võid ühes tunnis puid alla panna jne. Tema vastutab kamina ohutuse eest ja igal juhul on sul kindlus olemas, et kamin on korralikult ehitatud.

Kui sa otsustad ehitamise arvelt raha kokku hoida ja oma kamina ise püsti panna, siis ei anna sa endale ise tõenäoliselt mingit kasutusjuhendit ega garantiid.

Muide, ehitusseaduse järgi on nii, et kui sa kutsetunnistusega pottsepa teenuseid kasutada ei taha, võid sa kamina endale endale ise ja ainult ise valmis ehitada, naabrimees (kui ta ei juhtu just litsentsiga pottsepp olema), seda teha ei tohi. Seda sellepärast, et ise ehitades vastutad sa enda ja oma pere turvalisuse eest ise; kui naabrimees ehitab, osutab ta sulle teenust. See õigus on aga ainult kutsetunnistusega pottsepal, kes võtab endale vastutuse kamina ohutuse eest.

Pottsepp on üks väheseid ametimehi, kes vastutab tehtud töö eest oma varaga. Kui küsitakse, miks see töö on kallis, siis sellepärast ongi.

Kui sa ehitad oma kätega kamina elumajja, siis pead vastavat pädevust omava isiku – pottsepa, korstnapühkija või tuleohutuseksperdi – seda ikkagi üle vaatama kutsuma. (Saunamaja puhul sa seda tegema ei pea.) Kui kõik on korras, väljastab ta sulle dokumendi ja võtab vastutuse kamina tuleohutuse eest tegelikult nägemata, mis kamina sees on. Sel põhjusel on nende asjameeste teenus nii kallis, et üldjuhul ületab see hinda, mille sa oleksid maksnud siis, kui sa oleksid lasknud kamina litsentseeritud pottsepal valmis ehitada.

Veelkord: iseehitatud kamina üle vaatamine on kallim kui pottsepalt ehituse tellimine! Lihtsama kamina ehitus maksab umbes 600–1000 eurot, üle vaatamine aga kuni 1500.

Näed nüüd, soodne kamin ei olegi alati soodne.

Mustalt ehitatud kamin on riskiallikas

Oleme päris palju kokku puutunud olukorraga, kus meid kutsutakse mõnda valesti tehtud kaminat üle vaatama, kuna see ei tööta korralikult. Kohapeal omanikuga juttu ajades selgub, et ta maksis mingile “kaminameistrile” mustalt näiteks 1000 eurot.

Küsime alati selle peale, et miks küll selline otsus sai tehtud? Ehitus 1000 eurot, kamin valesti tehtud – järelikult ohtlik! – ja garantiid ka ei ole!

“Oi, aga ametlikult tehtud kamin on ju nii kallis,” vastatakse meile.

Loo puänt on see, et meie käest oleks samasuguse kamina ehituse saanud umbes 800 euroga, lisaks garantii ja kindluse, et kõik on õigesti ehitatud.

Kokkuvõtteks

Kamina ostmisel võib sul olla suur ahvatlus kokku hoida nii kaminasüdamiku kvaliteedi kui ehitamise arvelt. Jah, võibolla sul läheb õnneks ja midagi ei juhtu. Aga kui peaks tekkima mõni probleem, võib su soodne kamin osutuda kõvasti kulukamaks, kui esialgu arvasid.

Kui soovid kamina valimisel ja ehitamisel professionaalset abi, saada meile päring siit!

Vaata meie poolt tehtud avatud kaminaid, klassikalisi sisekaminaid, modernseid sisekaminaid